Feltámadás a második félidőben

1954. szeptember. 26., 18:48   |    

Feltámadás a második félidőben

A magyar válogatott csak egyet nyert meg eddigi szeptember 26-i mérkőzései közül. Az az egy azonban felettébb emlékezetes, az volt az első sikeres lépés a mexikói világbajnokság felé vezető úton, a Mezey-korszak első fontos győzelme.

1954 őszén, a világbajnoki ezüstérmes együttes számára a moszkvai találkozó ígérkezett a legnehezebbnek. Mi több: az is lett. A hat meccsből álló programból ez lett az egyedüli, amelyet nem nyert meg (sőt, amelyet nem nyert meg legalább két góllal) az Aranycsapat. Moszkvában, a Dinamo stadionjában a Grosics – Buzánszky, Várhidi (Kotász), Lantos – Bozsik, Szojka – Budai II, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Fenyvesi összeállítású csapat játszott, az egyébként soha többet össze nem álló alapcsapatból Lóránt, Zakariás és Czibor hiányzott. A Szbornaja a 14. percben Szergej Szalnyikov fejes gólja révén szerzett vezetést, fura de véletlen, de Kocsis Sándor is a 14. percben talált ugyanabba a kapuba, de természetesen a második félidőben. Így alakult ki az 1:1-es végeredmény. A Képes Sport a mérkőzés utáni számában a remek tollú újságíró, Fekete Pál a 'helyzet komolyságához illő' Négy nap és kilencven perc című riportjában számolt be a túráról. A legjobb részben azt ecsetelte, hogy a csapat játékosai a Bolsojban megtekintették Csajkoviszkij Csipkerózsika című balettjét. Tetszhetett a fiúknak, mert Puskás elégedetten nyilatkozott: 'Jól folyik az utánpótlás nevelése a színházban. Kiváló a csapatmunka a balettban, de ragyogóak az egyéni teljesítmények is.'

1973-ban a svédek elleni, a csoportelsőség lehetőségének elveszítését jelentő budapesti döntetlen után először lépett pályára hivatalos mérkőzésen az A-válogatott. Illovszky Rudolf két újoncot avatott, a Vasas kapusára, Mészáros Ferencre, és az újpesti beállósra, Horváth Józsefre bízott két kulcsposztot. A Mészáros – Fábián, Páncsics (Kovács J.), Horváth, Bálint – Juhász, Kocsis L., Vidáts – Szőke, Bene, Zámbó összetételű gárda a 17. percben hátrányba került a később a francia OGC Nice-ben is szerepelt Nenad Bjekovics gólja miatt, de a második félidő elején, Bene Ferenc találatával kiegyenlített. Kár lenne lebecsülni az eredményt, a 'Kékeknél' olyan nagyszerű játékosok szerepeltek, mint Marics, Katalinszki, Bogicsevics, Buljan, Oblak, Acsimovics és a gólszerző. A magyar együttest még Páncsics súlyos sérülése sem vetette vissza. Érdekes, hogy a jugoszlávok a spanyolok elleni sorsdöntő vb-selejtezőre készültek e találkozóval, a helyszínre is elutazott spanyol szövetségi kapitány hosszasan konzultált a mérkőzés után is magyar kollégájával. Érthetőbben: Kubala László és Illovszky Rudolf, a két remek barát alaposan kielemezte a 'Kékek' játékát.

1979 szeptemberében a magyar válogatott Bécsben lépett pályára. Az izraeli (temesvári származású, magyarul is beszélő) Avraham Klein három tizenegyest is adott a mérkőzésen, kettőt az osztrákoknak, egyet a magyaroknak. Herbert Prohaska gólra váltotta mindkettőt, az ezúttal bal oldali középpályást játszó Kuti László lövését az éppen az ötvenedik válogatottságát ünneplő Friedrich Koncilia kivédte. Mindkét oldalon egy-egy gól esett még, Steinkogler és az újpesti Fekete László szerezte. A játék képe alapján nem volt két gól a két csapat között, dr. Lakat Károly együttese (Gujdár – Szántó, Salamon, Kutasi – Nyilasi, Tatár, Ebedli, Kuti – Borostyán, Kiss, Fekete, csereként beállt Tepszics, Tóth András és Csapó) egyszerűen balszerencsés volt. A krónikákba ellenben az került: Ausztria–Magyarország 3-1.

Lényegesen szebb emlék az 1984 őszi, budapesti találkozó az osztrákok ellen. Mezey György kapitányságának első világbajnoki selejtezője volt ez, nagyon rossz előjelekkel kísérve. A nyár elején kirobbant bundabotrány, illetve az augusztus végi, a mexikóiak elleni sima hazai vereség nem röpítette az egekbe a várakozást. Ráadásul az osztrákok a 24. percben Walter Schachner révén vezetést szereztek, s még a szünetben is jobban álltak. A második félidő azonban alapos fordulatot hozott, (Sallai Sándor szabadrúgása után) Nagy Antal, (kitűnő kényszerítőzés után, okos lövéssel) Esterházy Márton és (egy legurított szabadrúgásból, a kapus hibájából) Kardos József is bevette a még mindig a vártán álló, immár veterán Koncilia kapuját. Az Andrusch – Csuhay (Sallai), Róth, Garaba, Varga J. – Nagy A., Kardos, Détári – Kiprich, Nyilasi, Esterházy több mint megérdemelten győzte le a Konciliával, Pezzey-jel, Weberrel, Prohaskával, Schachnerrel és a fiatal Polsterrel felálló 'sógorokat'. A magyar csapatban kiválóan mutatkozott be a tatabányai újonc, Kiprich József.

 


A hírkategória további hírei

Futballtörténelem
95 éves Szepesi György

2017-02-05 06:33:49

95 éves Szepesi György

Futballtörténelem
Tíz éve hunyt el Puskás Ferenc

2016-11-17 09:00:31

Tíz éve hunyt el Puskás Ferenc

Futballtörténelem
Pelét faragni kellett Budapesten

2016-05-25 15:07:02

Pelét faragni kellett Budapesten

MLSZ Webshop MLSZ Webshop MLSZ Webshop

FŐSZPONZORAINK

  • Adidas
  • OTP Bank
  • TMP
  • Mol GBS