Miért rúgtak „taccsot” a Szuperkupa-döntőben?
Szombaton – tízéves szünet után ismét a Puskás Ferenc Stadionban rendezik a magyar Szuperkupa-döntőt. Az mlsz.hu a sorzat történetére tekintett vissza.
Tizenhatodik alkalommal avatnak magyar Szuperkupa-győztest, korábban kétszer a duplázó Ferencváros játék nélkül nyerte el a serleget. A zöld-fehér alakulat így négyszeres, a sorozat legsikeresebb alakulata, a DVSC-Teva ötszörös győztes. Az MLSZ korábbi elnöke, Szepesi György volt az ötletgazda, aki – a már évek óta meglévő külföldi mintákat ismerve – kitalálta, induljon a magyar bajnoki idény (is) a bajnok és a kupagyőztes találkozójával. 1992. augusztus 12-én az első finálét a bajnok Ferencváros és a kupagyőztes Újpest FC vívta, a legnagyobb magyar arénában. A meccs bizonyos szempontból a magyar futballtörténelem része lett: túl azon, hogy ez volt az első Szuperkupa-döntő, ekkor ajánlott fel először egy támogató külön pénzdíjat egy kupafinálé megnyeréséért. A Szaknévsor egymillió forintját, s egyben a trófeát végül a lila-fehérek nyerték meg. A találkozó hőse, a két gólt is szerző Eszenyi Dénes volt az igazi győztes: a belga KV Mechelen megfigyelője Fodor Imre és Wukovics László játékát jött el megnézni, de aztán a kiválóan játszó újpesti csatárt szerződtette le. A legendás újpesti csatárnak, a lila-fehéreket e találkozón vezetőedzőként irányító Bene Ferencnek ez volt az utolsó megnyert titulusa a magyar labdarúgásban.
A második döntőt már nem elveszítette, hanem megnyerte a Fradi, amely ezúttal a Magyar Kupa győzteseként szerzett jogot a mérkőzésen való részvételre. A zöld-fehérek, akik között játszott a nem sokkal korábban Olaszországból hazatért Détári Lajos is, sokkal motiváltabban futballoztak, mint a hétvégi bajnoki találkozójukra az erejüket spóroló kispestiek. Az 1993. augusztus 25-én játszott találkozót – amelyre egyébként 20 000 néző volt kíváncsi a Népstadionban – már a bajnoki rajt után rendezték. A meccsen kipróbáltak egy újítást, a partdobást mellett partrúgással is játékba lehetett hozni a labdát az oldalvonalon kívülről. Nem vált be…
1994 augusztusában ismét a a kupagyőztesé, s ismét a Ferencvárosé lett a trófea, a bajnok Vácot legyőzve. Közepes első félidő után a másodikban feljavult a játék, a végjáték pedig kifejezetten emlékezetes maradt. A Novák Dezső által irányított zöld-fehérek Páling Zsolt révén az 53. percben vezetést szerzetek, a váciak Füle Antal révén a 87. percben kiegyenlítettek. Ám a 88. perc meghozta a legendás fradista, Simon Tibor pályafutásának egyetlen, „kupadöntő” gólját: 15 méterről Koszta János kapujába küldte a labdát. 1995-ben a duplázó Fradi játék nélkül elnyerte a serleget, majd hosszú szünet következett.
2002-ben játszott ismét a bajnok és a kupagyőztes a Szuperkupáért, először nem a Népstadionban, hanem Siófokon – némi túlzással Budapest és Zalaegerszeg között félúton. A Magyar Kupát védő Újpest simán, 3-1-re legyőzte a bajnok Zetét, a meccs hőse a két gólt is szerző Kovács Zoltán volt. A lila-fehérek kispadján a szlovákiai Molnár László ült, személyében először nyerte meg külföldi állampolgárságú edző a Szuperkupát.
Csak tíz éve, 2003-ban nyerte el először a bajnok pályán a Szuperkupát: az Egervári Sándor által irányított MTK, két fiatal, Torghelle Sándor és Czvitkovics Péter egy-egy góljával 2-0-ra verte a Ferencvárost. Érdekes, hogy a magyar válogatott jelenlegi szövetségi kapitánya öt új játékosának is debütálási lehetőséget adott: hivatalos mérkőzésen Végh Zoltán, Torghelle Sándor, Pusztai Olivér, Zabos Attila és Lengyel Roland is akkor játszott először a kék-fehéreknél. Zavadszky Gábor lett az első játékos, akit két klubbal, a Fradi után az MTK-val is elnyerte a serleget.
2004-ben ismét játék nélkül nyert a zöld-fehér gárda, az volt eddig az utolsó alkalom, hogy a duplázó egyben „automatikusan” a Szuperkupa győztese is lett. A Ferencváros negyedik elsősége lezárta a sorozat első szakaszát.
Utána ugyanis megkezdődött a DVSC nagy sorozata: a Loki egymást követő hat esztendőben is játszott a magyar Szuperkupáért. (Sőt: 2005 óta csak egy évben, 2011-ben hiányzott a fináléból. Dombi Tibor négyszeres Szuperkupa-győztes, s ezzel Lipcsei Péterrel társrekorder, igaz, a Fradi ikonja 1995-ben és 2004-ben játék nélkül lett kupagyőztes.) De vissza a Lokihoz: 2005-ben a Sopron ellen nyert, két mérkőzésen. Noha némi meglepetésre az előző idény vége után alaposan átszervezett ellenfél (elsősorban új, román játékosai vezérletével) magabiztosan, 4-2-re megnyerte az első meccset, a másodikon a DVSC fordított. Különösen Sándor Tamás és Kerekes Zsombor játszott nagyszerűen: mindketten gólt szereztek a 3-0-ra megnyert visszavágón, s mindketten adtak még egy gólpasszt is.
2006-ban a bajnok Debecen és a kupagyőztes Fehérvár FC játszott a trófeáért. Az első meccsen, Székesfehérváron Igor Bogdanovics góljával már a 4. percben vezetést szerzett a Loki, amely aztán meg is őrizte az előnyét. A hazaiak Vincze Zoltán kiállítása miatt több mint egy órán át emberhátrányban futballoztak. A visszavágón a DVSC nagy fölényben játszott, mégis alig tudott nyerni. Horváth Gábor a 7. percben kiegyenlítette a Fehérvár az első meccsen összeszedett hátrányát. A második félidőben Dzsudzsák Balázs találata már a bajnok kupagyőzelmét jelentette, aztán a 88. percben egy öngól kettős győzelmet is hozott a Lokinak. Dombi Tibor labdájába Koller Ákos rosszul nyúlt bele – a saját kapujába juttatta a labdát.
2007-ben a DVSC sorozatban harmadszor nyerte meg a pályán a Szuperkupát. Ez részben beállítása volt a Fradi korábbi (1993–1995) „triplázásának”, részben annak túlszárnyalása, hiszen a zöld-fehérek a harmadik döntőt nem nyerték meg, hanem duplázóként automatikusan megkapták a titulust. A hat évvel ezelőtti, a Bp. Honvéd elleni párharcban az első 90 perc döntetlent hozott Kispesten, Ivancsics Gellért és nem sokkal korábban a Tatabányától hazai átigazolási rekordért megszerzett, új klubjában az első hivatalos mérkőzését játszó Dorge Rostand Kouemaha szerezték a gólokat. A visszavágón a DVSC egy bő félóra alatt mindent eldöntött. A mezőny legjobbja, Dzsudzsák Balázs két gólját Kiss Zoltán még megtoldotta egy találattal. 2008-ban az MTK nyert, megtörve a DVSC nagy sorozatát. A kék-fehérek a végig remeklő Végh Zoltán vezetésével 0-0-val kihúzták a rendes játékidőt, majd megnyerték a tizenegyes-párbajt, annak ellenére, hogy az első két lövésüket elrontották. A találkozó előtt a résztvevők és a nézők egyperces tisztelgéssel adóztak a néhány nappal korábban elhunyt olimpiai bajnok kenus, Kolonics György emlékének.
A következő három döntő egyaránt egyetlen gólt hozott, a DVSC és a Videoton is kétszer szerepelt benne. A hajdúságiak 2009-ben viharos időben, Siófokon, a Bp. Honvéd ellen nyertek 1-0-ra. A csereként beállt Szilágyi Péter kihasználta, hogy a kispestiek az utolsó negyedórát emberhátrányban játszották Benjamin kiállítása után. 2010-ben a duplázó DVSC a bajnoki ezüstérmes Videotont kapta ellenfélnek. A szakadó esőben egy kapushiba döntötte el a mérkőzést: Mladen Bozsovics hibáját Szakály Péter használta ki, s váltotta gólra. Akkor még nem lett Szuperkupa-győztes a Vidi, egy évvel később, Kecskeméten már igen. A bajnok – immár Paulo Sousa irányításával – egy régi játékos, André Alves góljával nyert a Hírös város lila-fehérjeinek pályáján, a Széktói Stadionban. Ez már az „új” Vidi volt: négy olyan külföldi játékos kapott helyet a kezdőcsapatban, aki nem játszott a 2010–2011-es bajnokcsapatban. 2012-ben a Vidi, még mindig Sousa irányításával, megvédte Szuperkupa-elsőségét. A Sóstói Stadionban, hazai pályán rendezett fináléban Kovács István vezető gólját Bódi Ádám még kiegyenlítette, de aztán tizenegyes-párbaj döntött a trófeáról. Ezt a fehérváriak nyerték 5-3-ra. A Loki 2012 tavaszi duplázása után a Videoton bajnoki másodikként játszhatott a Szuperkupáért. Az első olyan győztes csapat lett, amely az adott félévben előtte sem bajnoki címet, sem Magyar Kupát nem nyert.
Az eddigi Szuperkupa-döntők
1992: Újpesti TE–Ferencváros 3-1 Népstadion
1993: Ferencváros–Kispest-HFC 2-1 Népstadion
1994: Ferencváros–Vác 2-1 Népstadion
1995: Ferencváros játék nélkül
2002: Újpest–ZTE 3-1 Siófok
2003: MTK Hungária–Ferencváros 2-0 Puskás F. Stadion
2004: Ferencváros játék nélkül
2005: Sopron–DVSC 4-2 Sopron
DVSC–Sopron 3-0 Debrecen
2006: Fehérvár FC–DVSC 0-1 Székesfehérvár
DVSC–Fehérvár 2-1 Debrecen
2007: Bp. Honvéd–DVSC 1-1 Bozsik Stadion
DVSC–Bp. Honvéd 3-0 Debrecen
2008: MTK–DVSC 0-0 (t: 3-2) Debrecen
2009: DVSC–Bp. Honvéd 1-0 Siófok
2010: DVSC–Videoton 1-0 Debrecen
2011: Videoton–Kecskeméti TE 1-0 Kecskemét
2012: Videoton–DVSC 1-1 (t: 5-3) Székesfehérvár
Jegyárusítás a Szuperkupa döntőre
A mérkőzésre szóló jegyeket a két résztvevő csapat szurkolói számára a klubok értékesítik. Győrben július 1-jén kezdődik a jegyárusítás, az ETO Parkban található ETO Shopban, minden nap 10-18 óra között. Debrecenben már elkezdték árulni a belépőket, a Kishegyesi úti Tescóban, a Debrecen Plázában (H-Szo 9.00-20.00 óráig, Vas 9.00-19.00), illetve július 1-jétől az Oláh Gábor utcai VIP-helyiségben is megvehetők bérletvásárláskor.
A semleges szektorokba a szurkolók július 1-től a Ticket Express irodáiban válthatnak jegyet a Szuperkupa-döntőre, illetve ezen a linken is megrendelhetik azokat. A megrendelt jegyek díjmentesen átvehetők a Ticket Express három budapesti irodájában, valamint lehetőség van azok otthoni kinyomtatására, ez szintén díjmentes szolgáltatás.
Az interneten megrendelt jegyeket az alábbi jegyirodákban lehet átvenni:
Ticket Express Dalszínház
1061 Budapest, Dalszínház utca 10.
H-P: 10 - 18
+36-30-30-30-999
info@tex.hu
Ticket Express - SYMA Jegypénztár (Dózsa György út felől)
1146 Budapest, Dózsa György út 1.
H-P: 9.00-17.00
Ebédszünet: 13.00-13.30
+36-30-30-30-999
info@tex.hu
Ticket Express - WestEnd (Információs pult mellett)
1132 Budapest, Váci út
H-P.: 11:00 - 19: 00
Szo: 11-16
+36-30-30-30-999
info@tex.hu
A TEX jegyirodák címei
A Szuperkupa-döntőre akadémiák, egyesületek, iskolák a gyermekjegyek@mlsz.hu email-címre küldött levélben igényelhetnek ingyenjegyeket gyermekcsoportok számára az alábbi adatok megadásával:
- Intézmény/egyesület neve
- Pontos tartózkodási cím, ahová igény esetén postai úton küldjük a belépőket
- Kapcsolattartó felnőtt kísérő neve és telefon száma
- Létszám, jegyigény (gyermek + kísérő egyben)
- Buszparkolási igény bejelentés, rendszám leadás